Tartalomjegyzék
Az áttelelő hagymafajták létjogosultsága főleg tavasz végén, nyár elején nő meg igazán, hiszen ekkor már kifogyunk az előző évi termésből a friss pedig még földben van. Erre az időszakra lehet megoldás az áttelelő hagyma.
Persze áttelelő vöröshagyma vetése esetén is fokozottan kell figyelni néhány dologra:
A vöröshagyma magjának elvetési ideje az egyik nagyon fontos pont hiszen, ha túl korán kerülnek a magok a földbe, akkor a növények ősszel túlfejlődnek, tavasszal magszárba mennek, így maximum zöldhagymaként lesz fogyasztható. Késői vetés esetén a növények nem fejlődnek ki eléggé télre, sok egyed fog elpusztulni a tél folyamán.
Az áttelelő hagymafajták ideális vetési ideje:
- augusztus 15-30 között,
- korai és középérésű fajták esetén augusztus 15-20 között,
- kései érésű fajták esetén augusztus 20-30 között.
A termőhely megválasztása
Gyakorlatilag elmondható, hogy az áttelelő vöröshagyma tápanyagigénye megegyezik a tavaszi vetésű vöröshagymáéval, annyi különbséggel, hogy nitrogénből többet igényel az áttelelő vöröshagyma.
A nitrogént 3 részletben kell kijuttatni a területre:
- 40-45 százalékot ősszel,
- 20-30 százalékot tél végén, februárban,
- a maradékot pedig a fejképződés idején, áprilisban.
Áttelelő hagymafajták gondozása
A vetést követően azonnal meg kell kezdeni az öntözést a mielőbbi csírázás érdekében. Ősszel az öntözést csapadékmennyiségtől függően folytatni is kell, tavasszal viszont csak csapadékhiány esetén kell mesterséges vízpótlást alkalmazni. Öntözés nélkül azonban nem fogunk tudni eredményesen hagymát termeszteni.
A gyomirtást már a talajelőkészítés során meg kell kezdeni. A később kelő gyomokat ugyanazokkal a gyomirtókkal lehet irtani, amik a tavaszi vetésű hagyma esetén is használatosak.
Betakarítása, szedése
Az áttelelő vöröshagyma betakarítási ideje a felhasználástól függ:
- zöldhagymaként már április elején fogyasztható,
- főzőhagymaként májusban már be lehet takarítani a termést,
de alapvetően május végétől június végéig tart az áttelelő vöröshagyma szárdőlése, ekkor lehet betakarítani a hagymafejeket. Az újhagyma tárolása hűtőszekrényben, vagy hűvös helyen lehetséges. A leszedést követően 1 hétig eltartható. A főzőhagyma tárolása friss szedés esetén szintén történhet hűtőszekrényben, de a szárított vöröshagymát száraz, szellős helyen kell tárolni és semmi esetre sem a hűtőszekrényben. Ott tárolva ugyanis veszít értékes ízanyagából, akárcsak a paradicsom.
https://www.nosalty.hu/mithogyan/t/hagyma-tarolasa-hogyan-erdemes/820
Vissza a kategória cikkeihez