Tartalomjegyzék
A hagyma több mint ötezer éve ismert, termesztett és fogyasztott növénye az emberiségnek. Az első feljegyzések a Közel- és Távol-Keletről erednek, ahol a hagyma használata élelmiszerként, vallási célokra, valamint gyógyszerként széles körben elterjedt.
Az ókori kaldeaiak számára „mágikus” növényt jelentett a hagyma. Értékes ételnek tartották a már a héberek és az antik rómaiak. Egyszerűnek és hatásosnak bizonyult a középkorban és a reneszánszban… és még ma is megőrizte elsődleges helyét a hagyományos főzésben.
Nagyon sok fajtája vált ismertté, de alapvetően három hagymafélét különböztetnek meg a régi feljegyzések:
- közönséges hagymát – melyet mi vöröshagymaként ismerünk
- fokhagymát
- póréhagymát
Élelmiszerként az egész világon elterjedt. Számos helyen olyan táplálékként vált ismertté, amely egyben gyógyít is. Az ősi Kínában, valamint a Római Birodalom konyháján meghatározó szerepet játszott. Európában a 16. században terjed el.
A hagymafélék gyógyhatású összetevői
A hagyma egy sajátos összetételű tápanyagkeverék, mely meghatározott mennyiségben előnyös hatást vált ki a szervezetben. Orvosi szempontból több mint 40 olyan betegség ismert, melynek kezelése során hatékonynak találták a hagymafogyasztást.
A hagymában találhatók cukrok, A-, B-, C-vitamin, a különböző ásványok úgy, mint: nátrium, kálium, foszfor, kalcium, vas, kén, jód, szilícium, illetve a szerves savak, illóolajok és antibakteriális anyagok. Ezek az összetevők adják a hagyma leglényegesebb adottságait. Hiszen a hagyma, élénkíti a szervezet összes szerves tevékenységét, vagyis:
- hatásos vizelethajtó
- javítja az emésztést
- tisztítja a vért és a nyirokrendszert
- gyógyítja a fertőzéseket
Ezek a tulajdonságok a betegségek széles skálájával veszik fel a harcot, azon kívül, hogy gyengeség, túlzott igénybevétel és testi kimerültség esetén elősegítik a várva várt gyógyulást.
Hagyma az asztalunkon
Hatalmas lehetőségek állnak tehát a hagyma előtt:
- nyersen és frissen
- extra szűz olíva olajon megfonnyasztva
- nyers saláták kiegészítőjeként
- vegyes zöldséglevesekben
- vagy a híres hagymaleves fő alapanyagaként
- pizzák és kenyérlángosok, parasztkenyerek fűszereként
Bármely feldolgozása esetén hatástalan és ártalmas szintetikus kémiai anyagok alkalmazása nélkül veszi fel a harcot a megfázás és köhögés ellen. Irányelvként érdemes szem előtt tartani, hogy a nyers hagyma főként a vese- és húgy-úti fertőzések esetén, főzve pedig az emésztőcsatorna problémáiban nyújt segítséget.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Vöröshagyma
Vissza a kategória cikkeihez